Kadın cihad'da ölse şehit olur mu?

Merhaba, ben Muhammed Gülohlu

Selamun Aleyküm. Evli olmayan ve bakmak ile yükümlü olduğu kimsesi bulunmayan bir bayan ALLAH yolunda cihad’a çıkar ve orada ölür ise buna göre şehit olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. ?ALLAH sizden razı olsun böyle bir uygulama geliştirdiğiniz için.??

Kaydet

“Kadın cihad'da ölse şehit olur mu?” için 3 cevap

 1. Merhaba Muhammed,

  Savaşmak, cihad etmek erkeğin görevidir. Kadına farz değildir.

  İbni Hibban’a göre; Müslüman bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar kocasına itaat edip namusunu muhafaza ederse, Cennete istediği kapıdan girer.

  Taberani’ye göre; Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir.

  Taberani’ye göre; Koca hakkına riayet, Allah yolunda cihad etmek gibidir.

  Taberani’ye göre; Hamile iken, doğururken veya lohusa iken ölen müslüman kadın şehittir.

  Taberani’ye göre; Müslüman kadın, hamilelikten doğuma kadar ve çocuğu memeden kesene kadar Allah yolundaki mücahid gibi olup ölürse şehit sevabı verilir.

  Allah ilminizi arttırsın.

 2. Sevgili Tulay! lutfen konuyu derinlemesine arastir. ilk sehid olan kadin sahabe aklina gelsin. Cihad sadece savas degildir. Kuran okumak Allah’i zikretmek.sukretmek ilim yaymak bir cihaddir. Kadinda savasabilir. canakkalede Nenelerimiz bize top tasirken aklimiza onlar gelsin. ama kadin zina yapar! gunah isler ! vb olaylara karisir savsta cihad adina olse bile yeri ceheneme layik gorulur.

  1. Muhammet sen bilmiyorsun. Git okuma yazma öğren… Kutsal kitapların hepsinde kadının yeri kocasının yatağıdır yazıyor.

Yorumlar kapatıldı.