Helal ve haramlar da ölçü nasıl olmalıdır?

Merhaba, ben Ömer

Selamun Aleyküm. Çoğu eserlerde fotoğraf,müzik,eğlence ve benzeri hatta şapka takmanın bile haram olduğunu söylüyorlar. Böyle muamelat konularında ölçü nedir.. Önceki verdiğiniz cevaba göre yüce kitabımız haricindeki dini kitapları okumak uygun değilmidir?

“Helal ve haramlar da ölçü nasıl olmalıdır?” için 2 cevap

 1. Merhaba kıymetli Ömer,
  Haramla helâl arasında birtakım de şüpheli unsurlar mevcuttur. Ancak İslâm’da esas olan kalp temizliğidir ve bildiğiniz gibi kalbinizin temiz olabilmesi için bedenizin temiz olması gerekmektedir. Bedenin temiz olabilmesi için de yenilip içilenin temiz olması gerekir. Hz. Peygamber, “ İnsan yediğinden ibarettir” diyor. Şapka takmak müzik dinlemek gibi şeyler helal olmadığı gibi haram değildir. Doğru ilim her zaman iyidir. Ama doğruluk göreceli bir kavramdır. Kitabın yazarına göre doğru olan birşey, size göre yanlış olabilir. Bu yüzden iman Kur’an-ı Kerim haricindeki hurafelerle dolu diğer kitaplarda anlatılan buyruklara göre yapılmamalıdır.

 2. BİRŞEYİN HARAM KILINMASINDA ÖLÇÜ

  İslâm’da bir şey zararlı ise veya zararı faydasından çoksa yasaklanmıştır ve haram kılınmıştır.

  Kur’an’da şöyle buyrulur:

  -“Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder. Onlara temiz şeyleri helâl, pis şeyleri haram kılar.” (A’raf : 157)

  -“Temiz şeyler size helâl kılınmıştır.” (Mâida : 4)

  Bu âyetlere göre iyi ve temiz helâl kılınmıştır, pis ve zararlı olan şeyler de haram kılınmıştır. Buna göre yasaktaki ölçü şudur:

  -İslâm’da rastgele emir ve yasak yoktur.

  -Emir ve yasaklarda fayda ve zarar söz konusudur. Faydalı olduğu halde yasak, zararlı olduğu halde helâl kılınmış, bir şey yoktur.

  -İslâm; insanın ruh sağlığının, beden sağlığının, dininin, aklının, canının, malının ve neslinin korunmasını hedef almıştır.

  -İslâm görünümü ve kokusu iyi olmayanı yasaklamıştır.

  -İslâm, ferdi, aileyi ve toplumu korumayı hedef almıştır.

Yorumlar kapatıldı.