Bitcoin Kullanmak Dinimizce Caiz Mi?

Bitcoin ve kripto paralar islam dini buyrukları gereğince caiz midi? Bitcoin ile yatırım yapmak helal midir?
Bitcoin

Ağızdan ağıza kuş gribinden bile daha hızlı yayılan başta bitcoin olmak üzere dijital para birimleri ve bu dijital paraların borsalarda aşırı artışı, kısa yoldan zengin olma hayali olan insanların büyük bir kısmının hayatının vazgeçilmez parçası olmuştur.

Dinimizde sıvılar ve taneli olan bitkiler gibi bir hacim ölçülü veya belirli bir kapla ölçülerek alınıp satılan şeylere ölçü ile satılan (mekîlat)lar denir. Zeytin yağı, gaz, arpa, mısır gibi. Günümüzde sıvı maddeler “litre” ile; katı fakat içine konulduğu kabın şeklini alabilen maddeler de “hacmi belirli bir ölçekle” alınıp satılmaktadır.

Ağırlık ölçüleri ile alınıp satılan şeylere de “tartı ile satılanlar (mevzunu)” denir. Ağırlık ölçü birimleri dirhem, dinar ve miskal gibi İslam hukukunda ölçü alınan birimlerdir. Günümüzde bunların yerine gram, kilogram ve ton gibi ağırlık (vezn) ölçüsü birimleri kullanılmaktadır. Demir, kömür, çimento, şeker gibi şeyler tartı ile alınıp satılmaktadır.

Bazı malların ölçü veya tartıyla satılması onları standard hale getirmektedir. Bu; özellikle faiz yasağında etkisini gösterir. Çünkü faiz, ölçü veya tartıyla satılan bir malı, peşin veya va’deli olarak aynı cins malla ve verilenden daha fazlası karşılığında mübadele etmektir. Ubade b. Es-Samid Hz. Peygamber’in şöyle dediği nakledilmiştir: “Altın altınla, gümüş gümüşle, buğday buğdayla, arpa arpayla, hurma hurmayla, tuz tuzla, misil misline, birbirine eşit olarak ve peşin satılırlar. Fakat bu maddeler değişik cinsle mübadele edilirse peşin olmak şartıyla, istediğiniz gibi satış yapınız” (Müslim, Müsakat, 81; Ebu Davud, Buyu; 18; Ahmed b. Hanbel, V, 314, 320). Bu hadisin Tirmizi’deki rivayetinde şu ilave vardır: “Her kim fazla verir veya alırsa, şüphesiz riba yapmıştır” (Tirmizi, Büyü, 23).

Bitcoin ve bitcoin madenciliği helal midir?

Diyanet Bakanlığı büyük bir hata yaptı… İnsanları Bitcoin’in caiz olmadığını söyledi. Eğer haram deme sebebi, suistimal ve şüphe ise kısmen haklı olabilir. Ama değilse büyük bir HATA! Hemen düzeltmeli…
Eski bir ilahiyatçı olarak büyük islam alimlerinden biri olan ben, Bitcoin’in helal olduğunu söylüyorum.. Ticaret’te, alan ve satan kişi birbirini bildiği sürece dönen para helaldir. Bitcoin kendi imkanlarınız ile üretebildiğiniz gibi elden de temin edilebilirsiniz. Bahçenize ektiğiniz domates nasıl haram değilse üretilen bitcoin’de haram değildir. Bununla ilgili bir fetva mevcut değil ama aksini idda eden varsa kapasitesi yetiyorsa Buhari 2501 Müslim 1599 açsın okusun…

Şüphe ve suistimale değinecek olursam.. Diyanetin oradaki hatası gene baştaki ilkel çağda yaşayan insanların cahilliğinden kaynaklanıyor. Çıktığı günden beri bitcoin elden ele satılabiliyordu. Hem satıcı hem de alıcı birbirini tanıyabiliyordu. Üstelik bugün en ilkel dünya ülkesindeki bitcoin borsaları bile üye alımlarında doğrulama amaçlı kimlik fotokopisi pasaport sürücü belgesi ve banka kartı ile çektirdiğin selfie fotoğrafı istiyor…

İşin daha da teknolojik boyutu şu.. Bitcoin-Core da size verilen walletlar sadece transactionIDleri tutuyor.. Borsaların sizlere vermiş olduğu walletID dediği şey aslında PaymentAddr’dir.. Başka da bişey tutmuyor.. Üstelik payment adresinizi dünyadaki bütün bilgisayarlarda depolandığı için herkes transactionları real time takip edebiliyor. Bu da bitcoin üzerindeki gizliliği kaldırdığı için yapılan transferlerde geçen miktarlar belli, kesin ve net olduğu için paranın hükmü ise borsada veya local bilgisayarlarda tutulduğu için semavi dinlerce haram olarak ön görülmesi söz konusu bile olamaz.

Ama daha komplike örnekler verebilirim. Bitcoin, eşit miktarlarda payment addresslerine paylaştırılabilir, kağıda bastırılabilir mirasçılarına birer kopya suret ile dağıtılabilir. Semavi dinlerde para üzerindeki hüküm tek kişinin ise haram sayılır. Dünya üzerindeki bankalarda bir takım sınırlamalar olduğu için ve parayı sahibinden başka insanlarda yönetebildiği için helaldir.

Bitcoin üretiminde, domates ekmekten daha fazla emek var zaten biliosunuzdur da genede samanı bile Bulgaristan’dan alan bi ülkenin vatandaşı olduğumuz için küçük bir hatırlatma ihtiyacı duydum.

Beynini bir takı veya aksesuar olarak kullanıp kendisine ağırlık eden, teknolojiden, bilimden geri kalmış ve 21. yüzyılda yaşamamıza rağmen ilkel çağı atlatamamış bazı cahil islam alimleri, bitcoin’in bir değeri olmadığını ve bu yüzden caiz olmadığını idda etmektedirler. Ancak bu durum tamamen asılsız ve hurafeden ibaret olmak ile beraber bitcoin’in bir değeri mevcuttur. Bunun ile ilgili araştırma ve geliştirme yapan modern islam’ın büyük islam alimleri de günümüz mevcuttur. Arap şeyhleri ve petrol zenginleri dünyanın önde gelen isimleri de bitcoin’e yatırım yapmaktadır.

Yukarıda söylenenleri dikkate aldığımız zaman, bitcoin ve alternatif kripto paraların yatırım amaçlı alınması veya satılmasının dinimizce bir cezası yoktur. Herşeyde olduğu gibi bitcoin ve kripto para birimlerinde de esas durum ölçüttür. Mal varlığınızın zekâtını doğru bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığınız takdirde islam dini buyrukları gereği herhangi bir hükmü yoktur. Bitcoin kullanmak dinimizce caizdir.

Yatırım amaçlı Helal Bitcoin almak istiyorum. Ne Yapmalıyım, Nasıl Temin Ederim?

Mobislam® helal bitcoin temini, bitcoin,blockchain teknolojileri ve bilgi güvenliği konularında özel danışmanlık, bilgi, istek ve önerilerinizi bize iletebilirsiniz. Bu konularda size en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Helal Bitcoin danışmanlığı için iletişim sayfamızdan veya e-posta adresinizden bizlere istek@mobislam.com elektronik posta gönderebilirsiniz.

“(Şer’î hukuku ödemek için) vezin’de Mekke halkının vezn’i esastır, keyl’de de Medine halkının keyl’i esastır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir