Ramazan Ayı ve Terâvih Namazı

Terâvih Namazı Nedir?

Terâvih namazı erkek ve kadınlar için sünnettir. Yirmi rek’attir. Ramazan-ı şerîfin her gecesinde kılınır. Cemaat ile kılınması sünnet-i kifâyedir. Vakti yatsı namazından sonra ve vitrden öncedir. Vitirden sonra da kılınabilir. Meselâ, Terâvih namazının bir kısmına yetişip, imâmla vitr namazını kılan kimse, terâvih namazından, yetişip kılamadığı rek’atları, vitirden sonra kılar. Vitir namazı, yalnız Ramazan ayı’nda cemâat ile kılınır.Kılınmayan terâvih namazı kaza edilmez. Kaza edilirse, nâfile olur. Terâvih olmaz.

2016 Yılı Terâvih Namazı Ne Zaman?

2016 yılında ilk terâvih namazı 5 Haziran Pazar gecesi kılınacak. 2016 Ramazan ayı 6 Haziran Pazartesi günü başlıyor. Gece bir gün evvelden girdiği için teravih namazına Pazar gününden başlayacak ve aynı zamanda bu gece ilk sahur yemeğide yenilecek.

Ramazan Ayında İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak
Ramazan Ayında İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak

Terâvih nasıl kılınır?

Terâvih namazını ikişer rek’at olmak üzere, on selâmla ve her dört rek’at sonunda bekleyip tesbîh yaparak kılmak müstehabdır. Terâvih namazı cemâatsiz yalnız olarak kılındığında; iki rekatte bir selam verildiğinde sabah namazının sünneti gibi, dört rek’atte bir selam verildiğinde ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Cemâatle dört rekatte bir selam verilerek kılındığında, ikindi ve yatsı namazlarının ilk dört rek’atlık sünneti gibi kılınır, ya’ni ilk oturuşta salli barik okunur, üçüncü rekatte kalkıldığında sübhaneke okunur. Kaza borcu olan, boş zamanlarında, beş vaktin sünnetleri ve terâvih yerine de kaza kılıp, bir ân önce, kazaları bitirip, bu namazları kılmağa başlamalıdır.

Terâvih namazı câmi’de cemâat ile kılınınca, başkaları evde yalnız kılabilir, günâh olmaz. Fakat câmideki cemâat sevabından mahrûm kalır. Evde, bir veya birkaç kişi ile cemâat ile kılarsa, yalnız kılmaktan yirmiyedi kat fazla sevab kazanır. terâvih namazına bir defa niyet etmek kafi ise de her iftitâh tekbîrinde niyet etmek daha iyidir. Yatsıyı cemâatle kılmıyanlar, terâvihi cemâat ile kılamaz. Yatsıyı cemâat ile kılmıyan bir kimse, farzı yalnız kılıp, sonra terâvihi cemâat ile kılabilir.

2016 Ramazan ayı ne zaman başlayacak?

Geçmişten günümüze kadar müslümanlar için rahmet ve bereket ayı olan ve ayrıca dinimizde çok önemli bir yeri olan üç ayların sonuncusu ve aynı zamanda 11 ayın sultanı Ramazan ayı gelmek üzere…

2016 Ramazan Ayı

Hepimizin merak ettiği aynı zamanda heyecan ile beklediği “Ramazan” ne zaman başlayacak, ilk oruç hangi gün tutulacak, ilk sahur ne zaman olacak, ilk iftar ezanı saat kaçta okunacak? gibi sorular bir çok müslüman tarafından artık merak edilmeye başladı.

2016 senesi Ramazan ayı ne zaman başlayacak haberine ilişki görseldir.
2016 senesi Ramazan ayı ne zaman başlayacak haberine ilişki görseldir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2016 Ramazan ayı ile ilgili vermiş olduğu detaylı bilgiler aşağıdadır.

 • 06 Haziran 2016 Pazartesi Ramazan’ın Başlangıcı
 • 04 Temmuz 2016 Pazartesi Arefe
 • 05 Temmuz 2016 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün)
 • 06 Temmuz 2016 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün)
 • 07 Temmuz 2016 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün)
 • 11 Eylül 2016 Pazar Arefe
 • 12 Eylül 2016 Pazartesi Kurban Bayramı (1.Gün)
 • 13 Eylül 2016 Salı Kurban Bayramı (2.Gün)
 • 14 Eylül 2016 Çarşamba Kurban Bayramı (3.Gün)
 • 15 Eylül 2016 Perşembe Kurban Bayramı (4.Gün)
 • 02 Ekim 2016 Pazar Hicri Yılbaşı
 • 11 Ekim 2016 Salı Aşure günü

Ramazan ayı, aya göre hesaplanan ay takvimine göre, dokuzuncu ayın ismidir. Ramazan ayı‘nın islam câmiasında ve dinimizde çok büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “onbir ayın sultanı” denilmiştir.

Ramazan Ayında Fal Bakmak Caiz Midir?

Sorularla İslam

Merhaba, ben Memnune

Bazen Ramazan akşamı iftar sonrası arkadaşlarla, gün ortamı olduğunda Türk kahvesi içiyoruz. İçtikten sonra ister istemez alışkanlık olarak fal bakıyoruz. Caiz midir? Herkese ayların sultanı Ramazan ayında iyi oruçlar, ALLAH hepimize kolaylıklar versin inşAllah.