Mezhepler nasıl oluştu?

Peygamber efendimiz Hazret-i Muhammed zamanında hiçbir mezhep yok iken, peygamber efendimizin vefatından sonra bir sürü mezhep ortaya çıkmıştır. İslam dini bozuldu mu? Bu mezheplerden en doğrusu hangisi? Hangisine inanmalıyım? Yani ne bileyim yer yüzünde islam dini ile alakalı milyonlarca mezhep var… Sakalı bıyığını uzatan beyaza boyayan herkes kendisini islam alimi veya evliya ilan ediyor. En doğru kaynağı nerden bulabilirim?

Meyyitte yapilan iyi yada kötü haller ulaşıyor mu?

Sorularla İslam

Merhaba, ben esin kocal yurdakul

merhaba ben babami kaybettim… ve kardesleriyle hayattayken mal sorunu oldu.. olayi biraz anlatip ne yapmam gerektigini ve yapacagim seyin sonucu babami ahiret yasantisinda etkilermi… benim icin asil onemli olan mevzu budur..
soyleki; dedemin malindan her evlada yer veriliyo heyelan oluyo ve devlet oturma izni vermiyo rahmetli dedim biz ist oturdugumuz icin devlet tokiden ev yardimi yapicak ustu neyse verilen kisi odeyecek neyseki biz memlekette oturmadigimz icin ve malimizin uzerine ev yapamiyacagimiz icin rahmetli dedem ve cocuklari babam icinde bir kardesinin evine sayac taktiriyolar bu durum sayesinde tokiden kisacasi ev cikiyo… not olarak toki basta ev vermiyo benim babam ugrasiyo ankaralarda felan babamin ugrasmasi sayesinde butun kardeslerine ev veriliyo… velasim kelam dedem rahmetli olunca babamin evine sayac takilan kardesi babama tokiden cikan evi vermiyo bunun uzerine tartsimalar kalpkirikliklari oluyo babam aile dagilicak kardesler bir araya giricek ve annesi uzulmesin adina evi veriyo oradaki yigenleri tanidiklari akrabalardan sebep babam ailesine duskun uzakta oldugu icin ozlem veken ve onlara toz kondurmayan bir evlat ve abiydi bunu bildikleri icin aile baglari uzerinden etkileyip 40 milyar verilip ev kardesine birakilicak bu para yollandi lakin sonra yaptigim masrafi odesin evi alsin demis babamda uzerine tokiye taksit degil hepsini odeyip alicak demis yapitigi tum masraflari heba oluyor ve izinsiz bir sekilde babama cikan eve yerlesiyo kendindede evi var tokiden onda kira baska bir evi daha var oda kiradami satiyonu oyle bisey budurumdan sonra babam memleketi tamamen aklindan siliyo… neyse gel zaman git zaman babam rahmetli oluyo olmadan iki gun once samimi olmadigimiz bir tanidiga ailevi durumlari anlatiyo ve kardeslerine ve annesine hakkini helal etmedigini ama anamdir ariyorum dedigini ogreniyoruz…eger anasi olmasaydi mali vermiyecegini ama anasi uzulmesin diye sessiz kaldigini soylemis… simdi benim ogrenmek istedigim babama bu kotulukleri yapan kardeslerine mali vermemek istegimiz ailece budur. lakin babam olmeden bana bisey olursa bu konu kapandi sakin tartismayin kimseylr demesi bizi engelliyo… simdi mali vermesek babam ahiret hayatinda bizler yuzunden aci azap cekermi rabbim gunah yazarmi babama herhangi bir sikinti vermis olurmuyuz… ve bizlerde gunaha girermiyiz… lutfen alimlerin nezlinde olanlarin yada kuvvetli bir hoca kim olursa bu konuda ehli cevaplayabilecek kisilerin cevaplamalari benim icin cok onemli… cok tesekkur ederim

İslami Kutsal Mekanlar

Bazı yerler İslam tarihinde oldukça önemlidir, çünkü bunlar Muhammed’in hayatında önemlidirler ve bugünkü Müslümanlar için de önemlidir.

İslam’ın kutsal yerlerinin çoğu Orta Doğu’da, özellikle Arap Yarımadası’nda. Mekke ve Medine gibi yerler kadar eşit derecede kutsal olmamasına rağmen, eski Mezopotamya (çoğunlukla modern Irak’ta) ve Kuzey Afrika’daki alanlar İslam’da da önemlidir.

Nasıl Yükleyebilirim?

Android uyumlu cihazınızdan Google Play Store uygulamasını çalıştırın. “Kutsal Mekanlar” kelimesini aratın ve MobIslam geliştiricisinin uygulamaları listesinden uygulamamızı cûzi bir ücret (yalnızca 35TL) karşılığında  cihazınıza yükleyin.

Hemen indirmek ve hayatınız boyunca her zaman kullanabileceğiniz, islam inancının vazgeçilmez doğal güzelliklerini keyifli bir şekilde görebileceğiniz hareketli ““Kutsal Mekanlar” uygulamasına sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki adrese tıklayın.

https://play.google.com/store/apps/details?id=kutsalmekanlar.mobislam.com

Bütün İslam’ın en kutsal yeri Suudi Arabistan Mekke’deki Ka’ba’dır. Ka’ba, İbrahim tarafından Müslüman geleneğine göre siyah bir taş etrafında yaptırılan bir türbe. Peygamber Efendimiz, Mekke’yi özellikle İslam’ın kutsal kenti ve tüm Müslümanların dualarını sunmaları yönünde (kıbleye) belirtmiştir.

İslam’ın ikinci en önemli yeri, Suudi Arabistan’ın batısındaki Hejaz bölgesinde Medine (veya Medine), “Peygamber Efendisi” dir. Medine’ye, Muhammed’in ilk Mekke’den sürülmesinden kaçtığı yer ve ilk takipçilerini çektiği yerdi.

İslam’da üçüncü en kutsal şehir, Mekke’ye dönüştürülmeden önce orijinal kıbleli (namazın yönü) olan Yeruşalim’dir. Kudüs’e saygı duyulur çünkü Müslüman geleneğinde Muhammed mucizevi bir şekilde gece Kudüs’e giderek oradan yükselir.

Karbala, Bağdat’ın yaklaşık 100 km güneybatısındaki Irak’taki bir şehir. Şii Müslümanlar, Kerbela’yı dünyanın en kutsal yerlerinden biri olarak görüyor; ikinci sırada sadece Mekke ve Necef var.

Necef, Şii İslam’ın en kutsal şehirlerinden biridir ve Irak’taki Şii siyasi gücün merkezidir.

Talak konusunu merak ettim.

Sorularla İslam

Merhaba, ben adnanak100

O anki sinirle 3 talak söylendi. Fakat boşanmak istemiyorsa insan. Ve aslında başkasıyla evleneceğini ve cima gerektiğini bilmiyorsa? Sonucun ne olduğunu bilmiyor mesela ? Bunun bir özrü var mı ? Yoksa hertürlü evlilik iart mı?

Kadın cihad'da ölse şehit olur mu?

Sorularla İslam

Merhaba, ben Muhammed Gülohlu

Selamun Aleyküm. Evli olmayan ve bakmak ile yükümlü olduğu kimsesi bulunmayan bir bayan ALLAH yolunda cihad’a çıkar ve orada ölür ise buna göre şehit olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. ?ALLAH sizden razı olsun böyle bir uygulama geliştirdiğiniz için.??

Kaydet